دانلود@علوم اجتماعی درس 8 تحولات نظام جهانی@

علوم اجتماعی درس 8 تحولات نظام جهانی|50674246|atw34045608|
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان علوم اجتماعی درس 8 تحولات نظام جهانی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

حجم فایل : 3.3 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 24
بنام خدا علوم اجتماعی (سال چهارم انسانی)


درس 8(تحولات نظام جهانی)
رقابت های سیاسی استعمارگران به ویژه در مناطق استعمار زده با منافع اقتصادی آنان پیوند می خورد. اما در دوران استعمار اقتصاد کشورهای استعمارشده و تحت نفوذ در راستای پاسخ به نیازهای اقتصادی کشورهای غربی به تدریج تغییر می یابند و ویژگی های مهم زیر را پیدا می کنند: هفتم: وابستگی کشورهای استعمارزده مسئله ای است که امکان عبور از مرحله استعمار به استعمار نو را برای کشورهای استعمار پدید می آورد. جنبش عدم تعهد، اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی، جامعه ی کشورهای آسیای جنوب شرقی (سیتو) و.... که در قالب پیمان های منطقه ای بین دولت ها در برابر سیاست جهانی سازی قدرت های برتر اقتصاد اروپایی و آمریکایی شکل می گیرند . امپراطوری رسانه، علم و فرهنگ:
نظام جهانی در عرصه ی فرهنگی نیز شاهد تحولات زیادی بوده است. مدیریت فرهنگی جهان را در خدمت کانون های قدرت و ثروت اعمال می کنند موقعیت برتر کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا در عرصه تولید و پخش رسانه سبب شده است تا ناظران بسیاری از امپراطوری رسانه ای نیز سخن گویند.
از این منظر ، امپراطوری فرهنگی تازه ای تاسیس شده است که کشورهای کمتر توسعه یافته در برابر آن آسیب پذیرند زیرا منابع و امکانات لازم برای حفظ استقلال فرهنگی خود را ندارند. پایان...